Katatonia – Tonight’s Decision

Öncelikle bu albüm incelemesini İlhan Kılınç ile birlikte yazdığımızı belirmek isterim. Teşekkürler İlhan 🙂

Hani insana geçmişi hatırlatan, içinden bir parça alınsa bedeni ağırlaşıyormuş  gibi hisettiren albümler vardır ya. İşte benim için de Katatonia’nın Tonight’s Decision’ı öyle bir albüm. Bana göre, eğer bir Katatonia değerlendirmesi yazılacaksa grubun külliyatına toptan bir bakış yaparak bu başarılamaz, eksik kalır, iğreti durur. Albüm albüm bakılmalı, çünkü neredeyse her albümü birbirinden farklıdır bu adamların. Tıpkı ruh halleri gibi. Şimsi ise Tonight’s Decision, sitenin bir sonraki, Katatonia’nın 4.  ve müziklerinde yaptıkları milattan sonraki ikinci albümleri albümü olarak karşımıza çıkıyor. 

Tamamlanmayı bekleyen bir şeyler var. Bu şeyler için de değişmeye, yenilenmeye. Bu yenilenmeye açık şekilde Discourged Ones deliliği üzerine gelen Tonight’s Decision, öncelikle belirtmem gerekir ki arka planda kalmış bir albüm. Albüm kapağındaki gibi görünmez ve sessiz aslında. Dinleyen herkesin kulağında en az bir kez çınlamış ama parmaklara varamamış bir yol. Katatonia bu albümde melankolisini devam ettirdiği için suçlu duruma düşüyor gibi görünse de zamanla kıymeti bilinecek bir albüm ortaya koyuyor. 

Dance of December Souls dinlerken kendinizi ıslak bir çukurun dibinden çaresiz, sinirli çığlıklar atıyormuş gibi; Brave Murder Day dinlerken ise birlikte birilerini öldürüp kurbanınızın başında ağlarken bulmuş gibi hissedebilirsiniz. Sonra Discouraged Ones ile koşulsuz bir teslim, cılız hesap sormalar…  Sonra ise o gecenin kaçınılmaz kararı gelir.

I Am Nothing

Fredrik Norrman’ın gruba dahil olmasıyla artan duygusal hava, ayrılmaz iki kardeş gibi gördüğüm For My Demons ve I Am Nothing ile varlığını en iyi şekilde hissettiriyor. Ne zaman biri bu albümden bahsetse aklıma direkt For My Demons’ın gitar girişi geliyor ve devam ediyor. Dünyamız nasıl olursa olsun sanki kendi dünyasında hep bir boşluk var bu albümün. Öyle ki içine bir hiç olarak sığmak istiyoruz. İlk dinlediğim Katatonia şarkısı olmakla eş biçimde artık her notasını bildiğim I am Nothing ise, tam da bu noktada gecenin karanlığında değeri bilinmemiş, çok da bir şey olmamış ama yine de üstünüze basılıp geçilmiş birine benzer biçimde sancılı ilerliyor. Şarkıyı o kadar çok dinledim ki artık ritim gitar nerede dahil olacak, Dan Swanö’nün sanki şarkıların omzundan tutuyormuş gibi çaldığı bateriler hangi noktada duracak artık hakimim. O yüzden belki de ne zaman I am Nothing çalsa beynim her şeyi yakalamaya çalışıyor. Kaybediş müziği değil bir kaybediliş müziği kimliğiyle duruyor orada. 

Albümden herhangi bir parçayı alıp geçen yıl çıkan albümlerden birinin arasına koysak muhtemelen “ne güzel şarkı” diyeceğimiz özellikteki Tonight’s Decision, tonu değişse de duygusu baştan sona kadar değişmeden devam eden bir albüm. Sizi her şeyiyle koşulsuz bir teslime, kaçınılmaz bir vazgeçişe çekebilen türden. 

Son olarak Travis Smith tarafından tasarlanan kapakta belden aşağısından vazgeçmeye başlamış bir kişinin ruhunu taşımaya gelen bir karga görürüz.

Kuşlar insanların ruhlarını bir başka diyara taşır. Peki Tonight’s Decision  sizi nereye taşıyor? 

Yazar

Overview

Ortak Değerlendirme
90 / 100
90%
90

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir