Of The Wand and The Moon – Nighttime Nightrhymes

Of The Wand and The Moon – Nighttime Nightrhymes

En uzun günü atlatmış ve geceler uzamaya başlamışken, gecenin içinden fısıltılara kucak açmış bir Dark Folk, Neofolk albümünü konuk edelim.

20. yılını bu kasım ayında dolduracak olan Nighttime Nightrhymes, Of The Wand & The Moon olarak hayatımıza girmiş Danimarkalı tek kişilik bir Kim Larsen projesi. Her Dark Folk grubunda karşımıza çıkan baskın ama içinden geldiği gibi yansıyan gitar tonlarıyla bizi selamlıyor Nighttime Nightrhymes. Başta fazla dingin ve bunaltıcı bulabilirsiniz. Bunun için güneşi batırıp, gecenin karanlığında dinlenmesini uygun buluyorum.

Kim Larsen bir ağacın arasında batarken saklanan bir güneş adamı. Kendisini daha iyi tanımlamak için Saturnus demem yeterli olacaktır. Saturnus‘un Paradise Belongs to You ve Martyre albümlerinde gitar çalmasının yanı sıra aynı zamanda sözlerini de yazan kişi. Zaten bunu tek kişilik oluşumu OTWATM’da da yer yer kısık yer yer dişe dokunur şekilde yansıttığı müziklerinde ve diğer projesi Solanaceae‘de de görüyoruz. Bu kadar detay yeter, başlıyoruz.

Gece bir süre sonra insanın dili dönmemeye veya konuşma isteği gittiğinde devreye giriyor OTWATM. Gandr ilk albümün ilk şarkısı. Bob Rafelson’un 1972 yapımı “The King of Marvin Gardens” filminden bir monologla kapıyı açıyor ve OTWATM hakkında ilerisi için bilgi verecek olan şu sözleri söylüyor: “Bir defasında, ormanlıktaki bir kulübede yalnız yaşadığımı hayal ediyordum. Kar yağmaya başladı. 11 gün ve 11 gece. 6. günde yok olduğumu hissetmeye başladım.” Sonrasında fısıltılar başlıyor ve I Crave For You‘ya bırakılıyor söz.

Romantik dil gecenin meyvesidir. Karanlıkla huzur bulmuş, istekleri değerlenmiş, gün ışığı düşmanlı bir can atış I Crave For You. Sadece gitar ile temellendirilmiş bir dokunuş müziği de denebilir.

Lion Serpent Sun bir düşüncenin en tepe noktasındaki haz gibi. Belki de Sisyphos’un kayasını tepeye sürüklediği anda yaşadıklarına benzer bir hissiyatta. Burada karşımıza gitar dışında biraz daha Neofolk müzikte karşılaştığımız iç gıcıklayıcı ziller girmekte ve fısıltı devam etmekte.

Lion Serpent Sun

12 şarkıdan oluşan Nighttime Nightrhymes’da her şarkı kıymetli şüphesiz. Fakat hepsi hakkında uzun uzadıya yazmaya kalsam bir sonraki yaz gündönümünü beklemem gerekir. Neyse konumuza dönersek bir sonraki durağımızın İzlandaca/Danca sözlere ve isme sahip Sól Ek Sá olduğunu görüyoruz. Yanlış hatırlamıyorsam bu şarkıyla ilk tanışmam 2009 ya da 2010 senesindeydi. Adeta vurulmuştum. Yaylıların ele geçirdiği bir geceden gündüze, güneşe akan bir şarkı. Keşke ne demek olduğunu araştırmasaydım. Güneşi gördüm gibi bir anlam çıktı. Bu da hiç özdeşleştirmek istemeyeceğim başka bir konu.

Raven Chant ve Wintry Mantle. İkisini bir arada ele almak istedim. Nedeni ise biri gecenin gelmesini arzularken diğeri arzulanan gecenin yarattığı uyku kaybını hatırlatır nitelikte olduğu için. Gündüz geceyi beklemekle geçiyor, gece uykuya düşecek kadar yorulmayı. Yine flüt sesiyle bir tür romantizm dalından teller arasına saklanmış uyku korkuluğunu anımsatan Wintry Mantle’a göz kırpmak belki de. Sözler ise en olunmadık saatte en olunmadık şekilde bir tür acı eşiğinin yükselişi gibi. Kim Larsen’in maharetlerinin ötesinde iflah olmaz bir romantik olmasının da bunda etkisi çok.

Wintry Mantle

5 Kasım 1999 tarihinde (bu da durumu ayrıca anlamlı kılıyor) Euphonious Records tarafından yayınlanan Nighttime Nightrhymes, arada Neofolk tadında enstrümantal albüm çıkaran Black Metal gruplarını veya VargQld gibi şarkısıyla Wardruna tarzı İskandinav temalı müzik sevenlerin yaklaşacağı bir albüm. 2018 yılında 500 kopya olarak tekrardan satışa çıkardıkları bu albüm benim için en kıymetlilerden bir tanesi. Özelleşmiş bir zaman diliminden de öte tek bir adamın ağaç dibinde kendi başına müzik çalışı ne kadar ilgi çekiyorsa o kadar yakın aslında.

Charles Dickens Gece Yürüyüşü’nde “Gündüz düşlerine akarsu çok iyi gider” demişti. Kuşkusuz gece düşlerine ise : Of The Wand & The moon :.

Albümde şarkı için seçim yapmak zor. Yine de benim kalbimi çalanlar: I Crave For You, Lion Serpent Sun, Sol Ek Sa, Raven Chant, Wintry Mantle.

Yazar

Overview

Değerlendirme
90 / 100
90%
90

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir