Wandar – Zyklus

Bir iki gün yağmur yağınca ben de kendimi underground Black Metal’e verdim. Kapalı havalara adını bahşetmiş karanlık tonlar pek hoş oluyor doğrusu. İşte böyle bir zamanda tanıştık Wandar ile. Almanya’nın ikliminden nasibini almış bu adı sanı duyulmamış Black Metal grubu bugün yan koltuğunuza kıvrılmak için geldi. Belki de tepinmek.

Kendilerini Atmosperic Black Metal olarak tanımlayan Alman grup Wandar, 2006 yılından bu yana birilerinin kapısını çalıyor. İkinci defa çalındığında da karşımıza Zyklus çıkıyor. Normalde 12 Temmuz’da çıkması beklenen albümün dijital olarak bir ay öncesinden piyasaya düşmesi aslında sevindirici.

Zyklus uzun yıllardır kendisini vareden ve hiç tökezlemeyen Black Metal’in fazla eskitilmemiş kapısı gibi. Yenilikçi ve sersemletici bir albüm. Açık arazide yürürken omzunuza çarpan ama ne olduğunu göremediğiniz varlık gibi. İşte bu varlık albümün ilk şarkısı olan Winden ile gelmekte. Parçalar birer ortam simülasyonu ama bütünlük benzersiz. Vokalin yine bir Alman grup olan Dornenreich tadında delicesine iniş-çıkışları ve Windir gibi çiğ, yontulmamış brutalleri şarkıları renklendiren kısımlardan. Başta biraz fazla ve yorucu gelebilir ama bunun da önlemini şarkı sonundaki dinlendirici ağıtvari seslerle almışlar. Vokal demişken grubun kurucularından Chris Kallenbach’ın bir Dark/Neo Folk grubu olan Neun Welten’in eski vokali ve söz yazarı olduğunu da belirtmem gerekir.

Wandar’ın kendisini derin sulara atmaktan çekinmeyen, aksine bununla beslenen bir grup olduğunu düşünüyorum. Bir önceki albümleri Landlose Ufer‘i 7 yıl önce çıkarmış olduklarını düşününce bu esnada kendilerini geliştirdikleri kesin. Gitarların kulağı tümüyle dolduran tarafı bir nebze olsun azalmış gibi. Çünkü ilk albüme baktığımızda daha hırçın olan bu arkadaşların zaman içerisinde nefretin, diken gibi sert ifadelerinin yerini daha düşündürücü bir sertliğin aldığını görüyoruz.

Beni müzikte en rahatsız eden öğelerden biri enstrümanlardaki ses bazlı dengesizlik. Wandar bu işi Zyklus albümünde o kadar orta yolu bulacak şekilde sunmuş ki üst üste dinlediğimde her seferinde başka bir detaya odaklanma şansım oluyor. Bateriler her ne kadar ilk albümdeki gibi acımasız bir şekilde ilerlese de bu gerçekten hoşnut edici. Gitarlar zaten vokalle aynı adımı atar gibi. Hep aynı tonda seyreden bir havadan öte daha zengin alçalış-yükselişler ve ara ara giren salt tonlarıyla atmosferi 3. katmanından çıkarıyor.

Black Metal gruplarının kendi içlerinde farklı biçimlerde ayrışmasını seviyorum. Bir süre sonra Neofolk/Dark Folk’a evrilen (örneğin; Burzum) halleri veya tam tersi bunun en güzel örneği. Her ne icra ederlerse ister istemez bu durumun yansıdığını düşünüyorum. Rast şarkısında da buna benzer tonları bulmak mümkün. Ayrıca bazı şarkı sözlerinin Fransız şair/yazar Charles Baudelaire’ın Kötülük Çiçekleri’nden olması da durumu ayrıca güzelleştiren detaylardan. İşitsel hazla ruhun coşkusunu çağırmak diye buna derim.

Albümün son iki şarkısı Heimgang ve Basalt adeta Wandar’ın demirbaşları gibi. Özellikle Heimgang’ın baştan sona melodisini hafızaya kazıyıp, dinlemeyi bıraktıktan sonra beynin frontal lobunu bir süre daha aktif tuttuğunu söylemek mümkün.

Son olarak Wandar’ın Zyklus albümü melodik katmanı yüksek, şarkı sıralaması kusursuza yakın, doyurucu, besleyici bir albüm. İlk dinleyişimde beni etkileyen bu albümle ilgili tek negatif yorumum; vokalin (her ne kadar başarılı olsa da) kendisini ön planda tutma çabası olacaktır. Kadın vokal kullanımının ve klasik gitarların daha sık uğradığı Zyklus, Black Metal’in seyrini değiştirmeyecek bir albüm belki ama en azından dinlediğinizde sıkılmanızın pek de mümkün olmayacağı aksine dinleyicisini şaşırtacak ve bununla birlikte tekrardan dinlettirecek kalitede bir içerik sunmakta.

Albümdeki favorilerim: Winden, Tothfall, Heimgang, Basalt.

Yazar

Overview

Değerlendirme
80 / 100
80%
29

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir