Ellende – Lebensnehmer

Tek kişilik Atmospheric Black Metal projelerinde bugünkü ziyaretçimiz 29 Mart’ta taze albümü Lebensnehmer’i çıkarmış Avusturya’lı grup Ellende.

Son zamanlarda hangi grubun tınısı beynimde yankılanmaya başlasa kuşkusuz altından tüm atmosferiyle yapayalnız beliren bir tek adam projesi çıkıyor. Bu tek başınalık bir yandan bana oldukça zor görünse de bir yandan da hakimiyetin tümüyle birinin elinde olduğu, pürüzsüz bir kolaylık gibi geliyor. Grupta derdini anlatmaya çalıştığın biri yok, beklenti yok. Olsa bile sadece kendinden bekliyorsun. Tükendiğin anda da yok oluyorsun. Belki bir grubun sürekliliğinin önündeki en zorlu engellerden biridir bu durum, bilinmez. Fakat Ellende’e baktığımda ilk gördüğüm (duyduğum) şey: Konsantre bir profesyonellik.

Ellende, aynı kulvarda koştuğu diğer Atmospheric Black Metal grupları gibi sesini son 7-8 yıldır duyuranlardan. Fakat tecrübesi genç kurucusu Lukas Gosch’un başarılı enstrüman harmanlayışı ve ölçülü vokalleri sayesinde suyun üzerine çıkmayı başarıyor. Genellikle böyle oluşumlarda her şarkıda karşımıza çıkan sözler yerine, burada şarkı aralarında nefes almamızı sağlayan huzurlu enstrümental parçalar da yine grubun atmosferik havasının korumasında oldukça etkili. Belki de bu yüzden kendini Post-Metal çizgisinin dışında tutuyor. Ellende’nin bu yarı dingin yarı kavgacı tavrını Winterfylleth’e benzettiğimi de söylemem gerek.

Grubu ilk olarak 2013 yılında çıkardığı kendi adını taşıyan albümü Ellende ile dinleyenler 6 yılda grubun hırçın temposunun arttığını göreceklerdir. Her ne kadar Lukas’ın baktığı manzara değişmemiş olsa da yolundaki çakıllar birleşip büyümüş de taşa dönüşmüş gibi. Bunu da grubun ikinci şarkısı Augenblick ile başlayan ve albüm boyunca devam eden seri bateri twinlerinde görüyoruz. İsyanın boyutu büyük, şayet almancanız varsa!

Ein Stück Verzweiflung uzun yol arası mola yeri havası katmış albüme. Tertemiz, mis gibi. Grup teması gereği, kirli riff denizine pek yakın olmasa da yine de hayat kurtaran birden fazla şamandıravari şarkılarına sıklıkla yer veriyor. Üstelik bunu hep aynı segmentte, 7-8 dakikalık şarkı aralıklarında, iç baymadan yapıyor (uzun şarkıların tadı başka olsa da). Bu da özellikle benim gibi hep aynı tonda gitmeyip, arada ince ve geriden gelen iç gıcıklayıcı melodilerle beyninin titremesini sevenleri epey mutlu edecektir.

İşin özü; cayır cayır gürültülü metal olsun, hiç nefes almayayım, öfkemin arasına duygusal bir düşünce girmesin diyenleri pek tatmin etmeyebilir. Öbür taraftan müzikte yoğun melodilere ve ‘an’a bağlanmış soyut fikirlere açsanız size oldukça iyi gelecektir. Ölüm, sıkıntı, hayat buhranı temelinde burgaç oluşturan Lebensnehmer, tahminen 3-4 yıl sonrasında gelecek bir sonraki albüm için grup adına şüpheden uzak bir yol haritası oluşturuyor. Belki biraz daha agresifleşerek ama asla kalp kırmayarak.

Yazar

Overview

Değerlendirme
80 / 100
80%
80

Ellende – Lebensnehmer” üzerine 1 yorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir