Woman is the Earth – Torch of our Final Night

Hiç mutlak çaresizliği hissettiğiniz oldu mu?

Peşinde koştuğunuz şeyi tamamen kendinizden koparıp, bedeniniz gittikçe hız kaybedip gözünüz civardaki herhangi bir nesneye bile odaklanamazken kendinizi tamamen boşluğa bırakıp son aldığınız nefesi verdiğiniz en son nefesmişcesine bıraktığınız oldu mu?

İşte Amerika’nın Güney Dakota eyaletinden kopup gelen Woman is the Earth‘ün 2016 yılı etiketli albümü Torch of Our Final Night böyle başlıyor, bir taraftan sizi albümün geri kalanına hazırlarken bir taraftan da çaresizliğin, yorgunluğun, bitmişliğin ilk nağmelerini birer birer veriyor kısacık girizgah şarkısında.

Dinlediğim müzik türleri arasında hayatımda sadece iki tür beni alışılmadık yerlere, alışmadığım şekillerde götürmeyi başarıyor; birisi Post Rock, bir diğeri Black Metal. Eğer Norveç-İsveç diyarlarından uzaklaşıp Trve Kvlt Black Metal’i geride bırakabilirsek İkisinin de benim için en belirleyici özellikleri herhangi bir sınır tanımamaları, en uç, en yüksek, en düşük, en üst, en alt noktalarının insan gözünün aldığı her yere uzanabiliyor olması.

Woman is the Earth belki iskandinav ülkelerinin görkemli dağlarından, buz tutan tepelerinden ya da bitmek bilmeyen bir şekilde uzanmış kara ormanlarından gelmiyor ama bildiğimizden biraz daha başka dilden Black Metal konuşuyor bizimle. Post Rock türünde daha aşina olduğumuz tekrarlayan melodiler yükseklerde dolanan tınılar bir anda yerini el değmemiş yalnızlığa, son nefeste verilen yakarışlara ve yok oluşun kabullenişine bırakıveriyor. Albüm boyunca neredeyse bütün şarkılarda devam eden bu tandans o kadar iyi yedirilmiş ki asla rahatsız etmiyor. Belki albümün bıraktığı ilk izlenim soğukluk, kar ve kış değil ama kesinlikle göz alabildiğine boşluk, bitmeyen toz toprak ve gözünüzü bile açmaya izin vermeyen rüzgar var içerisinde.

Albüme ilk denk geldiğimde haftalarca sadece ve sadece Sorrow and the Floods şarkısını tekrar tekrar dinlemiştim bütün albümü dinlemeye başlamadan önce. Hem albümün en tepelerde dolanan, asla inmeyen, inmeyi reddeden şarkılarından birisi hem de en iyi şarkısı şahsi kanaatimce. Derinden gelen vokaller, bir anda yükselen ve kulaklığı kulağımın derinlerine itme hissiyatı uyandıran bateriler, anlamadığım bir şekilde hırslandıran sertlik ve bir anda bitiş. Yok oluş. Tam siz daha fazlasını isterken bir anda biten bir mutluluk gibi gelen son ile kapanıyor. Bu şarkıyı övmek için Türkçe’nin bana verdiği yetkinin bütün sınırlarını zorlayabilirim sanırım boş vaktimde.

Sorrow and the Floods

Sorrow and the Floods kadar albümle aynı adı taşıyan Torch of Our Final Night da hem sert hem gürültülü girişi ve ilk dakikalarının sonunda giren vurduğu yerde iz bırakan bir diğer şarkı ve bariz bir şekilde en özen gösterdikleri, en öne çıkmasını istedikleri şarkı olduğu aşikâr. Melankolik geçişleriyle, saniyeler ilerledikçe daha da fazla yükselen sesiyle sizi oluşturmak istediği ambiyansın tam merkezine yerleştirip bütün söylemek istediklerini söylüyor.

Albüm yine açılış şarkısı olan Triumph of the Sun gibi çaresizlik temalı Lungcrusher şarkısıyla resmen bütün yıkılmışlığının bilincinde olarak ve söylemek istediği son üç beş kelimeyi daha müziğe dökerek son mısralarını söylüyor ve kapanıyor. Sizden belki 40 dakikanızı, birikmiş umutlarınızı ve optimist tarafınızın birkaç parçasını alıyor ancak izini bıraktığı yerlere sürekli hatırlayacağınız bir eser bırakıyor.

Geleneksel Black Metal’in sürekli ekstremizmin sınırlarını zorlayan, üzerinize gelen, nefes bile almaya vakit bırakmayan halinden daha çok bu ara sıra yerini melodiye bırakan, kısa sololara izin veren, aklınıza melodi bırakan derin ambiyanslı halini daha çok seviyorum ve Torch of Our Final Night albümü ise tam olarak bunun üzerine konmuş bir şaheser. Baştan sona ince bir şekilde işlenmiş devasa bir atmosfer, akla kazınan tremoloya çok yakın gitarlar, çok derinlerden fakat bir o kadar da baskın bir şekilde gelen vokal ve büyük bir ustalıkla şarkıların damarlarını blast-beatlerle dolduran davullarla dopdolu bir albüm. Black Metal’e biraz aşina olan herkesin dinlemesini istediğim bir şaheser.

Yazar

Overview

Müzik
95 / 100
95%
Prodüksiyon
95 / 100
95%
Kapak Tasarımı
95 / 100
95%
95

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir